Czym są alimenty na małoletnie dzieci i jak się o nie starać?
Rozwód czy też rozstanie często wiąże się z tym, że małoletnie dziecko lub dzieci stron zamieszkują u jednego tylko z rodziców. Z tego też względu drugi rodzic może pobierać alimenty na utrzymanie dziecka, które pozostaje pod jego opieką.
Obowiązek alimentacyjny obciąża każdego rodzica. Nie zawsze jednak jest skonkretyzowany - przykładowo przez orzeczenie sądu. Alimentacja nie polega też jedynie na dostarczaniu środków utrzymania, ale też na czynieniu osobistych starań w celu wychowania dziecka.
Zdecydowanie więcej uprawnień przysługuje rodzicowi, który może pobierać alimenty w imieniu dzieci na podstawie odpowiedniego orzeczenia sądowego. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych okolicznościach, które w praktyce mogą znacznie zmieniać sytuację prawną zarówno zobowiązanego do alimentacji, jak i uprawnionego do alimentacji.
Po pierwsze, roszczenie alimentacyjne - jako roszczenie okresowe - przedawnia się z upływem 3 lat od terminu płatności (tj. daty wymagalności konkretnej raty). Oznacza to, że celem ustawodawcy było stwierdzenie, że po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się w żaden sposób spłaty zaległych rat alimentacyjnych płatnych dawniej niż 3 lata temu.
Po drugie, wszelkie pisma sądowe osoby dochodzącej płatności rat alimentacyjnych jest zwolnione od opłat sądowych (tj. opłaty, którą wnosi się na rachunek sądu, aby ten zajął się tą sprawą). Nie dotyczy to pism składanych przez osobę do alimentacji zobowiązaną, a chcącą np. zmniejszyć bądź uchylić skonkretyzowany obowiązek alimentacyjny.
Po trzecie, w celu uzyskania orzeczenia alimentacyjnego konieczne jest wykazanie swojego statusu materialnego jak i statusu materialnego osoby zobowiązanej oraz potrzeb uprawnionego do alimentów. Chodzi tutaj rzecz jasna o faktyczne zarobki, możliwości zarobkowe, osoby na utrzymaniu oraz własne koszty życia. Niewystarczające jest przy tym jedynie wskazanie na konkretne wydatki - konieczne jest udowodnienie, że dane wydatki zostały poniesione poprzez dostarczenie stosownych faktur, paragonów czy potwierdzeń przelewów (co najmniej w skali jednego miesiąca).
Sąd w postępowaniu o alimenty bada, jakie alimenty są potrzebne do właściwego rozwoju dziecka oraz na jakie alimenty obiektywnie może pozwolić sobie zobowiązany.
Kancelaria świadczy usługi zarówno w zakresie pomocy prawnej osobom uprawnionym jak i zobowiązanym do uiszczania alimentów.