Elektroniczne Postępowanie Upominawcze - Sąd bez wychodzenia z domu

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze - Sąd bez wychodzenia z domu

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze - Sąd bez wychodzenia z domu

Prowadzona przeze mnie Kancelaria świadczy usługi nie tylko w zakresie postępowań przed tradycyjnymi sądami - powszechnymi i specjalnymi - ale także w przedmiocie Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU), które procedowane jest przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, Wydział VI Cywilny.

EPU regulowane jest przez Rozdział 1 Działu VIII Kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie to jest wyjątkowym tworem legislacyjnym w polskim prawie, bowiem w całości odbywa się w formie elektronicznej. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie obejmuje swoją właściwością całą Polskę. W ramach EPU nie odbywają się zatem rozprawy i nie przeprowadza się postępowania dowodowego.

Zgodnie z art. 50528 § 2 k.p.c. a contrario, aby Sąd wydał nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym dochodzone roszczenie musi być roszczeniem pieniężnym, a doręczenie nakazu musi być możliwe na terytorium RP. Nadto, w EPU można dochodzić tylko roszczeń, które stały się wymagalne w okresie 3 lat przed dniem wniesienia pozwu (art. 50529a k.p.c.).

W przypadku wydania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym i doręczenia go pozwanemu, ma on prawo wnieść sprzeciw od tego nakazu w terminie 14 dni od odebrania przesyłki z nakazem. W przypadku wniesienia sprzeciwu w terminie, postępowanie zostaje przez Sąd umorzone, a powód może dochodzić swoich praw przed właściwym miejscowo i rzeczowo sądem powszechnym, który rozpatruje sprawę w sposób tradycyjny. Opłata sądowa wniesiona w EPU jest przy tym zaliczana na poczet opłaty sądowej, którą należy wnieść przed sądem tradycyjnym. W przypadku bezskutecznego upływu terminu 14 dni, nakaz zapłaty staje się prawomocny i może być podstawą egzekucji komorniczej.

EPU ma wiele zalet dla wierzycieli. Przede wszystkim daje ono szansę na uniknięcie stresującej wizyty w sądzie, składania zeznań czy konfrontacji z przeciwnikiem procesowym. Po drugie, opłata sądowa pobierana w EPU to zaledwie 1/4 opłaty pobieranej w tradycyjnym postępowaniu - art. 19 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 13 ust. 1 pkt 5 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (obecnie, przy kwocie roszczenia 10 000 złotych będzie to tylko 125 zł). Dodatkowo, EPU jest znacznie szybsze od tradycyjnych postępowań sądowych i daje szanse na sprawniejsze wyegzekwowanie należności.

Pozew w EPU wnosi się za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego. Z tego też względu wiele osób korzysta w tym przedmiocie z usług profesjonalnych pełnomocników, którzy często - jak w moim przypadku - posiadają już założone konto w ww. systemie.

Szukaj na blogu

Ostatnie wpisy