Rewolucja w Krajowym Rejestrze Sądowym
Od 1 lipca 2021 roku wnioski o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym można składać jedynie w formie elektronicznej przez specjalnie do tego celu przygotowany portal prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Nowelizacja ta jawi się jako rewolucja w dotychczasowym sposobie procedownaia w postępowaniu rejestrowym. Do tej pory wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, w którym gromadzone są informacje o podmiotach gospodarczych, stowarzyszeniach czy fundacjach, można było składać - wedle wyboru wnioskodawcy - w formie papierowej lub elektronicznej. W obecnym stanie prawnym ustawodawca wyłącza tę pierwszą możliwość i nakazuje korzystanie z systemu teleinformatycznego.
Nowe regulacje ułatwiają złożenie wniosku o wpis podmiotom, które reprezentuje profesjonalny pełnomocnik - np. adwokat. Dzięki pomocy adwokata, który zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, może elektronicznie poświadczać zgodność z oryginałem dokumentów dodawanych do systemu, całość postępowania jest możliwa do przeprowadzenia bez wyjątku w formie elektronicznej.
W ofercie Kancelarii znajdą Państwo również reprezentację podmiotów zainteresowowanych wpisem w postępowaniach rejestrowych, w tym sporządzanie wniosków o wpis w KRS - również po zmianie przepisów z dnia 1 lipca 2021 roku.
Ponadto, w nowym stanie prawnym nie ma już potrzeby załączania do wniosku o wpis aktów notarialnych stanowiących podstawę wpisu, jeżeli są one odnotowane w odpowiednim Repozytorium. W takim przypadku wnioskodawca musi podać jedynie numer aktu w Repozytorium, aby sąd rejestrowy otrzymał treść aktu automatycznie.
Zgodnie z nowymi regulacjami ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i Kodeksu postępowania cywilnego, sądy rejestrowe mają obowiązek prowadzić akta postępowań rejestrowych jedynie w formie elektronicznej (z małym wyjątkiem w postaci tzw. zbioru dokumentów). W formie elektronicznej wydawane są też orzeczenia (np. o wpisie) oraz składane są środki odwoławcze (zażalenia, apelacje itp.). Wyjątkiem od tej zasady jest postępowanie w sprawach rejestrowych prowadzone przez Sąd Najwyższy.
Zmiany w procedowaniu wniosków o wpis w KRS otwierają nową kartę w polskim prawie, stanowiąc poważny krok w zakresie cyfryzacji polskich postępowań sądowych. Naturalnym kolejnym krokiem jest stworzenie podobnego systemu teleinformatycznego dla wniosków o wpis w Księgach Wieczystych. Na tego typu rozwiązania, ze względu będziemy musieli z pewnoscią trochę poczekać.